Sebepoškozování

10. července 2007 v 12:16 | wampirewKA |  Sebepoškozování
klikninacelyclanek

Sebepoškozování - ubližovat si může i tvůj kamarád!!
Je normální, že občas chceme sami sebe za něco potrestat. Pokud jste se například celé Vánoce cpali cukrovím, nikomu se nebude zdát divné, když budete celý další měsíc držet dietu a trápit své tělo v posilovně. Někdo se ale trýzní nepřiměřeně..
Zraňování je návykové
Sebepoškozování je ve společnosti tabu, ale s tímto problémem se potýká mnoho osob, především nás dospívajících. Příčin sebedestrukce, která je projevem narušené osobnosti, může být mnoho - osoba může chtít na sebe tímto způsobem upozornit, potrestat s e za něco, nebo taky ventiluje napětí, stres a trýznění sebe sama jí přináší uvolnění, stejně jako např. drogy.Právě tak, jako vzniká návyk na omamné látky, se může člověk stát závislí i na pocitu úlevy, který prožívá při sebepoškozování. Proto není pro postiženého jednoduché s tím přestat a bez pomoci lékaře nemusí svou závislost zvládnout. Mezi nejčastější formy sebepoškozování patří popálení např. cigaretou nebo popálené žiletkou či sklem. Typické jsou mnohačetné řezné ranky na zápěstí a předloktí, které však nemají sebevražedný motiv. Další podobou sebedestrukce jsou také poruchy příjmu potravy, kdy si především dívky připadají odpudivé a tlusté a chtějí se za to potrestat hladovkou.
Jak přestat??
Pokud zjistíte že si někdo z vašich přátel ubližuje, kontaktujte bez váhání dospělou osobu nebo psychologa. S dospívajícím dítětem můžete mluvit jako s dospělou osobou. Před tím, než povede rozhovor na téma sebepoškozování, připravte se na to, že se nedozvíte nic příjemného a problémy osoby budou nejspíše vetší, než jste čekali. Nereagujte hystericky nebo výbušně, pokud nechcete, aby kamarád/ka ztratil důvěru k vám. Vyhněte se jakémukoli obviňování - to by bylo nejspíš totéž, jako by jste řekni >>Pořezej se!<< . sebepoškozování je stejně jako pokus o sebevraždu volání o pomoc a dítě, které ubližuje samo sobě, rozhodně potřebuje pro odvykání dohled odborníka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.